Bruksela, 21 czerwca 2011 – Burson-Marsteller, wiodąca światowa firma z branży PR i komunikacji, przedstawiła dziś pierwsze europejskie badanie Trust & Purpose (Zaufanie i cel), które pokazuje, że kryzys gospodarczy i bankowy wciąż wywiera negatywny wpływ na zaufanie do biznesu i dyrektorów. Zaufanie do międzynarodowych firm spadło o 36% w ciągu ostatnich dwóch lat, a zaufanie do dyrektorów – o prawie 50% w tym samym czasie. Badanie pokazuje również, że utrata zaufania nie dotyczy tylko środowiska biznesowego. Rządy w całej Europie odnotowały 51% spadek zaufania w ciągu ostatnich 2 lat. Największą stratę zaufania odczuły rządy w Portugalii (-84%), Grecji (-78%) i Hiszpanii (-77%). Sektory cieszące się największym zaufaniem to: technologie komputerowe i usługi internetowe, supermarkety, branża spożywcza i motoryzacyjna. Sektory obdarzane najmniejszym zaufaniem to: dostawcy energii, media społecznościowe i usługi finansowe. Blisko 70% konsumentów twierdzi, że jasno wyznaczone cele firmowe są dla nich ważne, a prawie 80% deklaruje, że woleliby zapłacić więcej za produkty i usługi, które są dostarczane i produkowane w sposób odpowiedzialny i uczciwy.

Ankieta została wykonana przez firmę Penn Schoen & Berland, prowadzącą badania strategiczne. W okresie od 5 do 16 maja 2011 firma przeprowadziła 3161 wywiadów online wśród ogółu populacji w 14 krajach: Belgia, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.

W całej Europie konsumenci wskazali na kryzys finansowy i kulturę organizacyjną jako przyczynę utraty zaufania do firm w ciągu ostatnich dwóch lat.

„Nie jest przesadą stwierdzenie, że w 2008 roku spowolnienie gospodarcze miało katastrofalny wpływ na zaufanie do przedsiębiorstw i osób stojących na ich czele. Kryzys finansowy zmienił sposób postrzegania firm i przywództwa korporacyjnego”, powiedział Jeremy Galbraith, dyrektor generalny Burson-Marsteller na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „Zaufanie nie jest już czymś, co firmy mogą przyjąć za pewnik – trzeba je zdobywać poprzez nawiązywanie bliskich relacji z konsumentami i innymi zainteresowanymi stronami, a także konsekwentnie potwierdzać swoje przywiązanie do wartości, które są dla nich ważne”.

Zaufanie do firm jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników. Ogólnie rzecz biorąc, liczy się pochodzenie i wielkość firmy. Ludzie najbardziej ufają firmom lokalnym, nieco mniej – krajowym spółkom, a najmniej – międzynarodowym korporacjom. Konsumenci chętniej kupują od małych firm niż od anonimowych międzynarodowych spółek. Ponadto konsumenci bardziej wierzą, że prawdę o korporacji powiedzą im pracownicy niskiego szczebla, a nie jej dyrektor generalny, który jest postrzegany jako motywowany chęcią zysku.

Badanie pokazało również, że ponad dwie trzecie osób uważa, że jasno wyznaczone cele firmowe są ważne i konsumenci wolą zapłacić więcej za produkty i usługi, które są dostarczane i produkowane w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Podstawowe wartości, jak uczciwość i wiarygodność, dobra jakość i należyte traktowanie pracowników są postrzegane jako kluczowe dla zbudowania reputacji.

„Główny problem przedsiębiorstw i działów PR polega na tym, że większość konsumentów myśli, iż są nieuczciwe, a komunikaty publikowane przez firmy to kłamstwa. Konsumenci mają zaufanie do bezpośredniej komunikacji i lokalnych firm, które znają. Wyniki te są podobne w całej Europie. Przedsiębiorstwa koniecznie muszą odbudować swoją reputację i zmienić sposoby komunikacji”, dodaje Jeremy Galbraith. „Istotne jest posiadanie celów spójnych ze strategią biznesową, a także odpowiednie ich przekazanie i zrozumienie, zarówno w firmie, jak i wśród konsumentów. Burson-Marsteller pomaga przedsiębiorstwom osiągnąć równowagę między celami a wydajnością w komunikatach firmowych”.

Główne wnioski:
Wiele sektorów przemysłu jest postrzeganych jako bardziej wiarygodne niż tradycyjni liderzy. Zaufanie do sektora technologii komputerowych (71%), supermarketów (64%) i branży motoryzacyjnej (55%) jest wyższe niż do mediów (38%), rządu centralnego (24%), przywódców religijnych (24%) i polityków (13%). Przywódcy religijni i politycy są obdarzani jeszcze mniejszym zaufaniem niż sektor usług finansowych (28%).

Europejczycy nie wierzą w motywację przedsiębiorstw oraz ich dyrektorów – 60% uważa, że są mniej wiarygodni niż przeciętny pracownik, a prawie połowa uważa, że ich motywacją jest osobisty zysk. Zaufanie do dyrektorów w ciągu ostatnich 2 lat zmniejszyło się najbardziej w Hiszpanii (68%), Portugalii (64%) i Szwecji (59%).

Zaufanie do przedsiębiorstw jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Pochodzenie – 66% ankietowanych jest mniej skłonnych do zaufania firmom, które są własnością kapitału zagranicznego. Europejczycy ufają firmom z Australii (56%), Japonii (55%) i Ameryki (48%) bardziej niż firmom z krajów BRIC (Chiny 18%, Indie 14%, Brazylia 14%, Rosja 12%).
  • Podstawowe wartości – uczciwość i wiarygodność (40%), dobra jakość (39%) oraz należyte traktowanie pracowników (28%) są kluczowymi elementami budowania reputacji – bardziej niż to, co firmy mówią o wsparciu dla społeczności (11%) czy środowiska (19%)
  • Branża – firmy z sektora finansowego (29%) i energetycznego (40%) są mniej wiarygodne niż sektor komputerowy (71%) czy sektor produkcji żywności (63%) i napojów (57%)

Ponad dwie trzecie osób uważa, że jasno wyznaczone cele firmowe są ważne, a prawie 80% woli zapłacić więcej za produkty i usługi, które są produkowane w sposób odpowiedzialny.

  • Ludzie wolą realistyczne, konkretne komunikaty niż podniosłe wypowiedzi
  • Konsumenci wolą dowiedzieć się o wartościach firmy od pracowników niskiego szczebla (80%)
  • Wielu uważa, że firmy stają się z czasem coraz bardziej nieuczciwe (72%)
  • Ludzie wolą szukać informacji o firmach wtedy, kiedy ich potrzebują – poprzez wyszukiwarkę Google (22%) lub tradycyjne media (16%) – a nie odbierać powiadomienia o nowościach przez Facebook (3%) lub Twitter (1%) Wielu uważa, że firmy komunikują się z nimi tylko w celu zachęcenia do zakupu (82%)

W ujęciu ogólnym zaufanie do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej spadło mniej (-32%/-33%) niż zaufanie do rządu krajowego (-51%).

  • Wśród krajów UE zaufanie do Parlamentu Europejskiego spadło najbardziej w Wielkiej Brytanii (-51%), Szwecji (-44%) i Danii (-41%)
  • W tych samych krajach UE zanotowano największy spadek zaufania do Komisji Europejskiej: w Wielkiej Brytanii o 52%, w Szwecji o 47%, a w Danii o 42%

Wcześniejsze badania

W 2010 roku firma Burson-Marsteller przeprowadziła pierwsze badanie wpływu celów firmowych (Corporate Purpose Impact Ranking) wraz z IMD Business School. W badaniu wzięło udział 213 europejskich firm z 10 branż. Miejsce w rankingu zależało od skuteczności celów firmowych. Badanie wykazało również, że jasny i dobrze zaprezentowany cel firmy znacząco wpływa na wyniki finansowe, zwiększa zaufanie interesariuszy i buduje przewagę konkurencyjną firmy.

W 2008 roku, we współpracy z Penn Schoen Berland, firma Burson-Marsteller przeprowadziła własne badania na temat zależności między celem a wydajnością (Purpose & Performance) wśród 200 czołowych menedżerów i organów opiniotwórczych (dyrektorzy, prezesi, urzędnicy państwowi, analitycy finansowi, środowiska akademickie, organizacje pozarządowe, dziennikarze i kierownicy ds. PR) z 11 krajów europejskich. Badanie wykazało, że 40% reputacji firmy zależy od jej celu, a 60% – od wydajności. Ważne jest znalezienie równowagi pomiędzy wydajnością a odpowiedzialnością w świecie, w którym korporacje mają przynosić zyski, a etyka biznesowa jest kluczową wartością. Badanie wykazało, że firmy, które dbają zarówno o realizację celu, jak i zachowanie wydajności są postrzegane jako wzory do naśladowania i są bardziej godne zaufania. Niełatwo jednak pogodzić te dwa priorytety i kierownictwo firmy musi znaleźć sposób na wypracowanie właściwej równowagi.

wiadomości

więcej

raporty

więcej

działania

więcej

18 września 2023

AstraZeneca wybiera Solski Communications

czytaj

07 września 2023

Solski Communications po raz kolejny z najwyższymi ocenami satysfakcji klientów

czytaj

21 sierpnia 2023

Solski Communications z kolejnym projektem dla Develey

czytaj

28 czerwca 2023

Cannes: Tytanowy Lew dla kampanii Mastercard z udziałem Solski Communications

czytaj

15 lutego 2023

Mutti wybiera Solski Communications

czytaj

28 czerwca 2023

„Przewodnik po Social Media w Polsce” i ...

W czerwcu światło dzienne ujrzały dwa eksperckie opracowania poświęcone mediom społecznościowym, w których przygotowaniu brali udział konsultanci naszej agencji. Raport „Social Media 2023” to pierwsza kompleksowa analiza statystyczna mediów...
czytaj

06 czerwca 2023

Raport Strategiczny IAB – Sabina Figarska o ...

Digital PR? Pewny kierunek w niepewnych czasach! Tak najkrócej można podsumować wnioski dotyczące perspektyw rozwoju branży PR, ujęte w opublikowanym właśnie najnowszym Raporcie Strategicznym IAB Polska: Internet 2022/2023. W...
czytaj

02 września 2022

Home office oczami internautów – Raport Newspoint

Newspoint, przy współudziale zaproszonych partnerów, opracował raport dotyczący pracy zdalnej widzianej z perspektywy internautów – zarówno pracowników, jak i pracodawców.  Raport obejmuje takie zagadnienia jak: jakie są największe problemy pracy zdalnej,...
czytaj

„Matematyka na zielono” – wspieramy działania edukacyjne mFundacji

czytaj

Agencja Solski Communications wsparła Mastercard podczas konferencji Impact CEE ’22

czytaj

Agencja Solski Communications wsparła firmę Raytheon Technologies w organizacji warsztatów dla dziewczynek

czytaj